Mehmet Güney

Gelebileciğiniz en iyi yer, bulunduğunuz yer değildir…

No public Twitter messages.

Facebook
RSS

Geleceğin Motor teknolojileri

Ara - 31 - 2016
mehmetgny

Geleceğin Motor teknolojileri deyince aklıma ilk olarak gelen çevreci ve Türkiye şartlarında daha az yakan bir motor peki sizin aklınıza ilk olarak gelen nedir? Bir’de şu elektrikli motorlar var bana göre şuan için saçmalıktan başka bir şey değil neden derseniz bir çok pahalı aracın kendisi’de pahalı elektrikte pahalı bir benzinli araba alıp geri kalan parayla’da benzin alıp kaç km gideriz diye bir hesaplamak lazım. Birde elektrikli araba alacağım evde şarj edemeyeceğim bu dahada saçma geliyor bana.

Konun dışına çıkmadan siyasete’de girmeden gelelim asıl meselemize.

Fransızlar, önümüzdeki 10 yılda tüketici beklentilerini karşılama hedefiyle 3 yıl önce oluşturdukları “innovation” ekibinin geliştirdiği yeni teknolojileri, çok gizli kapılar ardında tanıttı.

Renault, 10 yıl sonraya şimdiden hazırlanıyor. Bir yanda teknoloji, bir yanda yasal değişiklikler onların ana çalışma alanlarını oluşturuyor.

Fransız markanın Paris’e 61 km mesafedeki Tecnocentro adlı Ar-ge merkezinde 3 yıl önce oluşturulan Innovationas birimi, üç ana dalda ortaklaşa yeni teknolojilere odaklandığını gösterdi.

Merkezdeki yeni sistemleri geliştiren 3 yılda iki silindirli süper bir dizel motordan, ticari araçlara yarı hibrit dizel motora, helikopter kapılı minik otomobilden, 100 km’de sadece 1 lt yakıt tüketen Eolab’a kadar değişen teknoloji geliştirmişler.


İşte o teknolojiler:

1- Yeni Renault elektrikli motor. Daha kompakt ve verimli. Şirketin çatısı altındaki Renault, Nissan, Samsung ve Dacia modellerinde kullanıma uygun. Üzerindeki hava soğutucu değiştirildiğinde bütün elektrikli otomobillerine uygulanabilecek. Pil LG’den, mühendislik Renault’dan…

2- Turboşarjlı benzin ve LPG ile çalışan, ve bu iki yakıt arasındaki geçişi elektronik olarak kendisi algılayan ve devreye alan yeni üretim hattı. Marka, Renault modellerinde daha bant aşamasında yani sonradan çevrime sokmadan LPG-Benzin kombinasyonlu araçlar üretecek.

3- Yarı hibrit dizel motorlu hafif ticari araç. Markanın Master adlı hafif ticari aracına uyarladığı konsept çalışmada araca entegre edilen elektrik motoru, aracın yakıt tüketimini ve CO2 atık miktarını düşürecek şeklide görev yapıyor. Sistem uzun yolda yüzde oranında yakıt tüketimini azaltıyor.

Master’da 165 beygir gücünde Twin Turbo motor görev yapıyor. Elektrikli motor 10-12 kW’lık, alternatör tipi. Bu çalışmada diğer Fransız şirketleri Valeo, Continental, IFPEN ve LMS de partner.

4- Küçük, iki silindirli süpercharged turbocharged turbo dizel motor. 730 cc hacmindeki bu motor 35 – 50 kW güç 75 BG) ve 112 -145 nm tork üretebiliyor. 1.5 litre motorun downsize edilmesiyle ortaya çıkmış. Maliyeti, yakıt tüketimi düşük. Bunlar büyük avantaj.

5- Fransızların innovatif çalışamlarından biri de elektrikli küçük Twizy modeli için geliştirilmiş. Oturma ve yük taşıma kapasitesi düşük bu araç, arkasına eklenen yeni bir “kasa” ile adeta iri bir motosiklet veya küçük bir kamyonet haline getirilmiş.

6- Value Up adlı yeni araç helikopter tarzı camlı kapıları, kanepe tarzı birleşik ön koltukları,  ön panelde yolcu için de ekranlı paneli, birbirinden uzağa açılan yan kapılarıyla dikkat çekiyor.

Renault yetkilileri gelecekteki araçların otonom olacağını ve çalışmalarının bundan sonraki kısmında sürücünün dikkatini anlamaya yönelik sistemlere yoğunlaşacaklarını söylüyorlar. 10 yıl sonra kendi kendine giden araçların artacağını ama bu araçların henüz yasal olmadığını belirtiyorlar.

Bu nedenle AB ve Fransa İçişleri bakanlarıyla görüşmeler yapan Renault yetkilileri, “Her araç, ehliyetli bir sürücü ile yola çıkar” yasasını değiştirmek istiyor. Kendi kendine giden araçların “test” ötesi olması için yasanın değişimi gerekiyor.


Geleceğin Motor tek

Geleceğin Motor teknolojileri deyince aklıma ilk olarak gelen çevreci ve ...

KONNEX (KNX) Nedir ?

Merhaba Arkadaşlar Bakalım bu knx nedir ne iş yapar hep ...

Knx hakkında kısa

Merhaba Arkadaşlar bugünden itibaren yeni bir işe başlıyorum akıllı ev ...

UMG 512 Enerji Kalit

UMG 512 Enerji Kalite Analizörü Genel UMG 512 enerji kalitesi analizörü, enerji ...

Arduino nedir ?

Arduino bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren ...

Sponsor Bağlantılar